O syndróme diabetickej nohy

Čo je syndróm diabetickej nohy (SDN)

Diabetická noha je závažnou komplikáciou ochorenia diabetes mellitus (cukrovky). Miesta, kde sa prejavy diabetickej nohy často vyskytujú, sú palec, päta, ploska nohy alebo priestor tesne za prstami. Diabetická noha môže viesť až k amputácii končatiny. Syndróm diabetickej nohy predstavuje infekciu, vznik vredu alebo deštrukciu hlbokých tkanív nohy spojený s neurologickými abnormalitami a rôznym stupňom ischemickej choroby dolnej končatiny.

Ako vzniká SDN

Dlhodobo vysoká hladina glukózy v krvi u diabetikov časom spôsobuje poškodenie periférnych nervov na nohách.
Prejaví sa nepríjemnými príznakmi, ako je brnenie či mravčenie dolnej končatiny a v pokročilých fázach až úplnou stratou citlivosti v postihnutých častiach nohy.
Naruší sa zásobenie nervov dolnej končatiny krvou, pretože drobné cievy, ktoré tieto nervy vyživujú, sa kvôli vysokej hladine glukózy v krvi upchajú a odumierajú, čo vedie k poškodeniu a následnému odumieraniu postihnutých nervov.
Preto pacienti strácajú v postihnutej časti nohy cit a nie sú schopní cítiť podráždenie, otlaky, bolesť ani zaznamenať prípadnú infekciu.
Často si potom ani nevšimnú, že ich tlačia topánky, čo vedie
k zvýšenému riziku poranenia nôh, vrátane otlakov, vredov, odrenín a pľuzgierov. 
Ak sa tieto rany včas neliečia, môže dôjsť k rozvoju infekcie, vzniku nehojacich sa defektov na koži a v neposlednom rade až k vzniku gangrény, čo je odborný termín pre odumreté tkanivo.
Ak sa rozvinie gangréna, postihnutá oblasť sčernie a pre zabránenie jej ďalšieho šírenia potom môže byť potrebná amputácia odumretej časti dolnej končatiny.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky