Preventívne opatrenia

Ako s diabetom kráčať dlho

Mnoho zdravotníckych štúdií preukázalo, že pravidelnými dôslednými preventívnymi opatreniami je u diabetikov možné zredukovať počet ulcerácií a amputácií dolných končatín až o 50%. Každý diabetik musí byť edukovaný o komplikáciách diabetu, do edukácie je vhodné zahrnúť aj rodinných príslušníkov. Každý diabetik by mal byť poučený o tom, ako sa starať o dolné končatiny. 

1. Priemerný človek spraví za deň okolo 3 500 krokov, lekári odporúčajú na udržanie dobrej kondície srdcovo-cievneho systému, ako aj svalstva nôh, 10 000 krokov. To znamená najmä pravidelná hygiena - umývanie vo vlažnej vode. Potrebná je najprv kontrola teploty vody predlaktím. Ak je totiž prítomné poškodenie nervov na nohách, vnímanie teploty môže byť zmenené a môže dôjsť k popáleniu. Odporúča sa nedráždivé mydlo, ktoré nevysušuje citlivú pokožku. Jedným so znakov polyneuropatie a poškodenia ciev, je znížená potivosť, a tým aj zvýšená suchosť pokožky na nohách. 

2. Po kúpeli je potrebné pozorne osušiť kožu, dávať pozor najmä na priestor medzi prstami. Každý večer je vhodné prezrieť chodidlá aj zospodu. Ak to nie je možné z dôvodu ohybnosti, obezity či slabého zraku, použiť zrkadlo, respektíve požiadať rodinného príslušníka, aby ich skontroloval. Hľadajú sa pľuzgiere, otlaky, plesne a zmeny farby kože. Dôležitým krokom je ošetrenie pokožky špeciálnym prípravkom pre diabetikov, napríklad s obsahom striebra alebo močoviny. Močovina viaže v koži vlhkosť, prispieva tak k zjemneniu rohovej vrstvy pokožky a zároveň zmierňuje jej svrbenie. Krém, penu či masť sa nanáša na suché, čisté chodidlá a dôkladne premasírujeme, čím sa predchádza vzniku suchej, zhrubnutej a popraskanej pokožke na nohách, ktoré má zníženú obranyschopnosť a môže byť vstupnou bránou pre rozvoj infekcie a diabetickej nohy.


3. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná návšteva u pedikérky. Podľa časových a finančných možností aspoň raz za mesiac. Pedikérka alebo podologička by mala byť špeciálne zaškolená na starostlivosť o diabetické nohy. Preferovanou, či skôr jedinou možnosťou je medicinálna, či tzv. suchá pedikúra. Pri starostlivosti doma sa treba vyvarovať zastrihnutiu a poraneniu – je veľmi časté a nebezpečné. Zhrubnutú kožu je potrebné odstrániť pemzou a nechty zarovnať dorovna pilníkom. 

4. Ponožky diabetika by mali byť bavlnené, s pevným okrajom, aby sa nezhŕňali, ale nie s gumou, ktorá by mohla spôsobiť opuchy. Farba by mala byť bledá. Nie je to vždy módny hit, ale môže zachrániť život. Na bledej ponožke totiž uvidíte, ak došlo k poraneniu pokožky. Cukrovkári by zásadne nemali chodiť bosí, ani v otvorených topánkach. Do topánky sa môže dostať kamienok, spôsobí poranenie – diabetik s polyneuropatiou ho totiž nebude cítiť.

5. Obuv má byť kožená, pohodlná, správnej veľkosti a s pevnou podrážkou. Obuv sa odporúča kupovať v poobedňajších hodinách, keď môžu už byť nohy trošku opuchnuté a vyhýbať sa topánkam s úzkou špičkou. Každý diabetik má právo na predpis zdravotníckej obuvi.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky